Україна посилює санкції проти російської нафтової компанії «Лукойл», зупинивши транзит її нафти через нафтопровід «Дружба» до Угорщини. Київ прагне зменшити доходи Росії, які фінансують війну проти України
«Лукойл», друга за розміром нафтова компанія в Росії, беззаперечно підтримує війну. Її ключовий акціонер Вагіт Алекперов отримав понад 2 мільярди доларів дивідендів за 2023 рік та перший квартал 2024 року.
Угорщина та Словаччина, які залежать від російської нафти, обурені рішенням України. Вони заявляють, що відмова від «Лукойлу» призведе до дефіциту нафти та загрожує їхнім нафтопереробним заводам. Словацька сторона наполягає на відновленні транзиту і готує інтенсивні переговори з Україною.
Угорщина та Словаччина попереджають про можливий судовий позов, якщо Україна не скасує обмеження на транзит.
Цей крок України є частиною широкої кампанії зі зменшення фінансової підтримки російської армії. Однак, обмеження транзиту нафти «Лукойлу» може призвести до ескалації конфлікту з Угорщиною та Словаччиною.
Угорщина, Словаччина та Чехія отримали виключення з нафтового ембарго проти Росії, продовжуючи імпорт з нафтопроводу «Дружба». Однак, таке рішення викликало обурення з боку України, яка вважає, що воно не лише впливає на російську компанію, а й на дві країни, залежні від нафти «Лукойл».
Будапешт заявляє про можливий дефіцит палива та звинувачує Україну в шантажі, в той час, як Братислава попереджає про негативні наслідки для України через скорочення постачань нафти з словацького заводу Slovnaft, що становить майже 10% споживання в Україні.
Угорський міністр закордонних справ Пітер Сійярто назвав рішення українського уряду неприйнятним, зазначивши, що «країна, яка хоче вступити до ЄС та імпортує електроенергію з Угорщини», не повинна перешкоджати енергетичному ринку. У зв’язку з цим Угорщина вкотре заблокувала виділення траншу з Європейського фонду миру для України, аргументуючи це санкціями проти Росії — cловаччина та Угорщина звернулися до Єврокомісії з проханням переконати Київ відновити транзит нафти, погрожуючи подати до арбітражного суду у разі невдачі